O nama

Stomatološki – specijalistički centar „Kostadinović“ predstavlja savremeno opremljen stomatološki centar koji nudi sve usluge iz oblasti stomatologije na jednom mjestu.

Kontakt

Jovana Dučića 26, Banja Luka

+387 51 963 200

[email protected]

Zubni kamenac, sve što treba znati

Zubni kamenac je jedan od glavnih faktora kvarenja i propadanja zuba, te bolesti desni.

Javlja se kod gotovo svake osobe, a više problema sa njim imaju pacijenti sa slabijom oralnom higijenom, sa stisnutim zubima, zbog čega je onemogućeno pravilno pranje, sa nekorektno postavljenim protetskim radovima ili nekvalitetnim i istrošenim plombama u blizini zubnog mesa.

U stvaranju kamenca ulogu igra i genetska predispozicija, pa se zubni kamenac stvara i kod osoba koje vode računa o oralnoj higijeni.

Iako same naslage zubnog kamenca ne bole i ova pojava se više se smatra estetskim problemom, njegovo taloženje uopšte nije bezopasno i u krajnjem stadijumu može dovesti i do ispadanja zuba!

U ovom tekstu ćemo objasniti kako kamenac nastaje, kako usporiti njegovo stvaranje, te pogledati koje su to metode za uklanjanje kamenca.

Šta je to zubni kamenac?

Zubni kamenac su tvrde naslage koje nastaju na spoju zuba i desni, koje nastaju mineralizacijom naslaga hrane.

Hemijski sastav je kompleksna mješavina mineralnih kristala kao što su Hidroksiapatit (Ca₅(PO₄)₃OH) i Vitlokit (Ca₉(Mg,Fe)(PO₄)₆(PO₃OH)), obogaćen velikim brojem bakterija.

Ova pojava je posebno izražena kod konzumacije slatkiša, jer su oni prepuni šećera, odnosno ugljenih hidrata, a takođe su ljepljivi, zbog čega se lako zadržavaju na zubima, pogotovo u međuzubnom prostoru.

Konzumacija kafe, gaziranih pića i pušenje dovode do prebojenja zuba i kamenca, pa on poprima žućkastu boju.

Faktori koji utiču na stvaranje zubnog kamenca


Faktor Opis
Loša oralna higijena Neredovno ili nepravilno pranje zuba dozvoljava nakupljanje plaka koji se vremenom mineralizuje i postaje kamenac.
Pušenje Nikotin i katran iz cigareta uzrokuju žućkaste i smeđe mrlje, a hemikalije u duvanu ubrzavaju proces stvaranja kamenca.
Prekomjerna konzumacija kafe i čaja Tanin u kafi i čaju uzrokuje tamnjenje zuba i doprinosi taloženju naslaga koje se kasnije mineralizuju.
Starenje Sa starenjem se zubna caklina tanji, što olakšava nakupljanje naslaga i ubrzava proces stvaranja kamenca.
Loše navike u ishrani Konzumiranje hrane bogate šećerima i škrobom hrani bakterije koje uzrokuju plak, što povećava rizik od stvaranja kamenca.
Nedovoljno korištenje zubnog konca Čišćenje zubnim koncem uklanja naslage između zuba, koje su često mjesto početka stvaranja kamenca ako se ne očiste.
Neredovni stomatološki pregledi Izostanak redovnih posjeta stomatologu onemogućava pravovremeno uklanjanje naslaga prije nego što se stvore tvrdokorni slojevi kamenca.
Niska potrošnja vode Voda pomaže u ispiranju ostataka hrane i bakterija u ustima. Nedovoljna hidratacija može omogućiti brže taloženje naslaga.
Česta konzumacija gaziranih pića Kisele supstance u gaziranim pićima oštećuju caklinu i stvaraju povoljne uslove za taloženje plaka.
Alkohol Alkoholna pića isušuju usta, smanjujući proizvodnju pljuvačke koja pomaže u prirodnom čišćenju zuba i usporavanju stvaranja kamenca.

Kako nastaje zubni kamenac?

Zubni kamenac nastaje kada se zubni plak stvrdne usljed hemijske reakcije između bakterija koje se nalaze u plaku i minerala iz sline. Ovaj proces započinje već nekoliko sati nakon pranja zuba. Prvo se na zubnoj caklini formira tanka sloj koja u početku ne sadrži bakterije. Taj sloj kasnije postaje vlažan zbog ostataka hrane i bakterija, što vodi do stvaranja plaka. Ako plak nije uklonjen u roku od 8-10 dana, počinje se mineralizirati i pretvara se u tvrdokorni zubni kamenac.

Zub sa vidljivim kamencem na dnu zuba

Već pola sata nakon jela počinje proces kalcifikacije naslaga hrane na zubima, poznatih kao zubni plak. Pod uticajem vlažne i tople sredine usne šupljine, zubni plak se razgrađuje, a minerali iz pljuvačke uzrokuju prelazak mekanih naslaga u tvrde, koje se više ne mogu ukloniti četkicom i pastom. Tvrde naslage se često nakupljaju na teško dostupnim mjestima, kao što su unutrašnje strane donjih sjekutića i vanjske površine gornjih kutnjaka, te između zuba i na hrapavim površinama.

Pošto su same ove naslage grube, dodatna ploča se lakše zadržava, stvrdnjavajući se sloj po sloj. Loša oralna higijena, blisko postavljeni zubi i nepravilno korištenje zubnog konca ubrzavaju nakupljanje naslaga. Važno je napomenuti da se ove tvrdokorne naslage mogu pojaviti i kod odraslih i kod djece.

Faze nastajanja kamenca

1

Nakupljanje zubnog plaka

Mekani, ljepljivi plak formira se na zubima i duž desni. Bakterije koriste šećere i skrob iz hrane i proizvode kiseline koje oštećuju zubnu caklinu.

2

Mineralizacija

Ako se plak ne uklanja redovno, minerali iz pljuvačke reaguju s njim i stvrdnjavaju ga.

3

Formiranje kamenca

Kada se plak mineralizira, stvara se tvrdi kamenac koji se može formirati iznad i ispod linije desni.

4

Napredovanje bolesti desni

Neliječeni kamenac dovodi do upale desni, koja se može razviti u parodontitis i dovesti do gubitka zuba.

Razlika između plaka i zubnog kamenca

Zubni plak je meka, ljepljiva supstanca koja nastaje nakupljanjem bakterija na zubima. Ove bakterije se hrane šećerima i ugljikohidratima iz hrane, čime dolazi do stvaranja plaka. Plak je uglavnom nevidljiv ili jedva vidljiv, i može se ukloniti redovnim pranjem zuba i korištenjem zubnog konca.

Zubni kamenac (kalkulus) nastaje kada se plak stvrdne mineralima iz pljuvačke. Ove naslage su tvrde, grube i često imaju žućkastu ili smeđkastu boju. Za razliku od plaka, kamenac se ne može ukloniti običnim pranjem zuba, već ga može ukloniti samo stomatolog ili profesionalnim čišćenjem zuba.

Svježi zubni kamenac je obično bjelkasto-žut, ali vremenom može postati žućkasto-braon ili čak crno-smeđe boje zbog konzumacije hrane i pića kao što su čaj, kafa, ili pušenje cigareta, kao i zbog krvarenja desni.

Šta je to crni zubni kamenac

Ilustracija Crnog kamenca

Crni zubni kamenac, poznat i kao subgingivalni kamenac, predstavlja tvrdu, mineralizovanu naslagu koja se formira ispod linije desni i može izazvati ozbiljne probleme sa oralnim zdravljem. Za razliku od površinskih naslaga, koje su žućkaste ili smeđe boje, ova tamnija forma karakteristična je zbog prisustva produkata raspadanja krvi i tečnosti iz džepova oko desni. Ove naslage nisu samo estetski neprijatne, već su i pokazatelj dubljih bolesti desni.

Kako zubni kamenac utiče na zube?

Zubni kamenac sadrži preko 600 vrsta bakterija, koje svojim djelovanjem proizvode razne kiseline i toksine, koji ne samo da razaraju strukturu zubne gleđi, nego dovode do štetnog uticaja na zubno meso i uzrokuju čitav niz vezanih oboljenja kao što su karijes, gingivitis i parodontoza.

Pod pritiskom kamenca, zubno meso se počinje crveniti i povlačiti.

Ako se upaljeno zubno meso ne oslobodi zubnog kamenca, zbog pojačanog djelovanja bakterija, dolazi do jakog crvenila, krvarenja i pojave gingivalnih džepova.

Dakle kamenac ne nastaje samo na spoju zuba i desni, nego se može spustiti prema korijenu zuba i poprimiti crno-sivu boju.

Zbog nastanka ovakvog kamenca dolazi do resorpcije kosti, parodontoze, odnosno razaranja strukture koja drži zub u vilici, pa se on rasklima i na kraju ispadne.

Povećani broj bakterija ne utiče samo na zube, već može negativno uticati na cjelokupno zdravlje organizma.

Pored navedenih pojava, naslage kamenca dovode i do neprijatnog zadaha, budući da su nusproizvodi aktivnosti bakterija razna isparenja.

Kako očistiti zubni kamenac?

Odmah na početku da naglasimo da nikakve „kućne“ metode neće uspješno ukloniti kamenac, šta god pisali pojedini portali.

Razne smjese sode bikarbone, limuna, jagoda i drugih namirnica, ne samo da neće ukloniti kamenac, nego će abrazivnim djelovanjem oštetiti zubnu gleđ i iritirati desni, a šećer iz voća je idealna podloga za bakterije.

Jedino pravo rješenje je profesionalno čišćenje kamenca u stomatološkoj ordinaciji, uz pomoć ultrazvučnog aparata, kojim čistimo sve zubne površine, a posebno one koje su često zanemaruju u toku svakodnevnog pranja.

Ovaj postupak je apsolutno bezbolan i traje 15-20 minuta, a nakon uklanjanja naslaga pomoću aparata, vršimo poliranje zuba, jer je glatka površina zuba manje podložna stvaranju kamenca.

Nemojte da vas uplaši slika crvenih desni nakon tretmana, jer ukoliko su naslage bile obimnije, postoji mogućnost da desni budu osjetljive, povučene i crvene par dana nakon tretmana, ali ubrzo se vraćaju u prirodni položaj, a zubi ostaju čisti i sjajni.

Ne postoji neko pravilo kada se kamenac vraća, kod nekih naših pacijenata je to već za 2 mjeseca, a kod drugih može proći i godinu dana do sljedećeg tretmana.

Prevencija stvaranja zubnog kamenca

Iako se kamenac neminovno stvara, možemo učiniti par stvari kako bi se ovaj proces usporio.

Prvo treba korigovati prehrambene navike, smanjiti konzumaciju slatkih namirnica, čokolade, keksa, gumenih bombona i sl.

Posvetiti više pažnje oralnoj higijeni – prati zube najmanje 2 puta dnevno sa kvalitetnom ručnom ili još bolje električnom četkicom i zubnom pastom sa fluorom.

Koristiti jednom dnevno zubni konac za čišćenje prostora između zuba i ispirati zube posebnim vodicama.

Prestanite pušiti i smanjite unos gaziranih pića, jer doprinose nastanku kamenca, karijesa i drugih oboljenja.

Posjete stomatologu

Da bi spriječili nastanak kamenca, potrebno je da, pored redovne higijene, redovno posjećujete stomatologa.

U našem specijalističkom stomatološkom centru, pregledi su besplatni, a uz redovnu kontrolu i čišćenje kamenca, možete dugoročno sačuvati zdravlje zuba.

Kontaktirajte nas i sigurni smo da ćemo vam pomoći da imate blistav osmijeh.

Često postavljana pitanja o zubnom kamencu – FAQ

Kako nastaje zubni kamenac?

Zubni kamenac nastaje kada se mekani zubni plak, koji se formira od ostataka hrane i bakterija, ne ukloni pravilnim pranjem zuba. Mineralizacija plaka pod uticajem minerala iz pljuvačke uzrokuje stvrdnjavanje plaka i formiranje kamenca.

Kako očistiti zubni kamenac?

Najefikasniji način uklanjanja zubnog kamenca je profesionalno čišćenje kod stomatologa. Kućne metode nisu dovoljno efikasne za uklanjanje tvrdog kamenca, te se preporučuje posjeta stomatologu jednom do dva puta godišnje.

Da li je zubni kamenac opasan?

Zubni kamenac može biti opasan jer stvara povoljne uslove za razmnožavanje bakterija, što može dovesti do upale desni (gingivitis), parodontitisa, a u najtežim slučajevima i do gubitka zuba.

Od čega se stvara zubni kamenac?

Zubni kamenac se stvara kada se plak ne ukloni na vrijeme. Faktori koji utiču na stvaranje kamenca uključuju lošu oralnu higijenu, pušenje, konzumaciju kafe i čaja, te genetsku predispoziciju.

Koji je najbolji lijek za zubni kamenac?

Najbolji „lijek“ za zubni kamenac je prevencija, koja uključuje pravilnu oralnu higijenu: redovno pranje zuba, korištenje zubnog konca i posjete stomatologu. Za već formirani kamenac, neophodno je profesionalno čišćenje kod stomatologa.