O nama

Stomatološki – specijalistički centar „Kostadinović“ predstavlja savremeno opremljen stomatološki centar koji nudi sve usluge iz oblasti stomatologije na jednom mjestu.

Kontakt

Jovana Dučića 26, Banja Luka

+387 51 963 200

[email protected]

Ilustrovani prikaz tretmana zubnog kanala

Tretman korijenskog kanala: uzroci, postupak i oporavak

Da bi se u potpunosti razumio tretman korijenskog kanala, važno je znati strukturu zuba. Zub se sastoji od tri glavna sloja: zubne gleđi (vanjski tvrdi sloj), dentina (srednji sloj koji je nešto mekši) i pulpe (unutrašnji dio zuba). Pulpa je najosjetljiviji dio zuba jer sadrži živce, krvne sudove i vezivno tkivo. Kada bakterije iz karijesa, prodru duboko u zub, zbog povrede ili preloma, one inficiraju pulpu, što može izazvati jaku bol, oticanje i, u težim slučajevima, gubitak zuba. Liječenje korijenskog kanala je jedini način da se ukloni inficirana pulpa, očisti unutrašnjost zuba (kanala korijena) i spriječi širenje infekcije, čime se zub spašava od vađenja.

Tretman korijenskog kanala, predstavlja ključnu proceduru s okviru endodoncije, podrazumijeva uklanjanje oštećene ili inficirane zubne pulpe, čišćenje kanala i njihovo ispunjavanje kako bi se spriječile daljnje komplikacije i očuvala funkcija zuba.

Ovaj tretman spašava vaš zub i omogućuje da se izbjegne vađenje istog  i potencijalno zamjeni zub poznatim metodama kao što su implantati ili mostovi, ukoliko je to potrebno.

Kako dolazi do infekcije korijenskog kanala?

Infekcija korijena zuba može nastati zbog različitih razloga, uključujući:

  • Duboki karijes: Ako se karijes ne liječi, bakterije mogu prodrijeti kroz zubnu gleđ i dentin, doprijeti do pulpe i uzrokovati upalu, a kasnije infekciju..
  • Ponovljeni stomatološki zahvati: Zub koji je više puta tretiran ili neadekvatno liječen može oslabiti, a bakterije mogu prodrijeti u unutrašnjost zuba ili iz kanala korijena u okolna koštana tkiva
  • Pukotine i lomovi: Pukotine u zubu omogućuju bakterijama lakši put do pulpe. Čak i male pukotine mogu dovesti do infekcije. Uzdužni prelomi dovode do vađenja zuba.
  • Trauma zuba: Udari u zube mogu oštetiti pulpu i okolne strukture, čak i ako nema vidljivih pukotina. Ovaj oblik oštećenja može izazvati infekciju ili odumiranje zubne pulpe.

Kada je potreban tretman korijenskog kanala?

Tretman korijenskog kanala je potreban kada dođe nepovratnog oštećenja zubne pulpe.. Simptomi koji ukazuju na potrebu za ovim tretmanom uključuju:

  • Jaku zubobolju prilikom žvakanja ili primjene pritiska.
  • Osjetljivost na toplo ili hladno koja ne prolazi.
  • Promjena boje zuba (tamni tonovi).
  • Otok i osjetljivost desni oko zuba (u nekim slučajevima).
  • Pojava  fistula na desnima u blizini inficiranog zuba.

Koraci u lječenju korijenskog kanala

Prije nego što stomatolog započne sam postupak tretmana korijenskog kanala, neophodno je izvršiti nekoliko važnih koraka kako bi se osigurala precizna dijagnoza i priprema zuba za zahvat.

Tretman korijenskog kanala

Koraci prije početka tretmana:

1.  Dijagnoza i snimanje: Stomatolog prvo analizira RTG snimke kako bi procijenio stanje zuba, korijenskih kanala, kao i okolne kosti. Ovaj korak je presudan za razumijevanje obima oštećenja ili infekcije te za planiranje tretmana.

2.  Lokalna anestezija: Nakon postavljene dijagnoze, stomatolog osigurava lokalnu anesteziju, čime se pacijentu osigurava bezbolan tretman. 

3.  Izolacija zuba: Na zub se postavlja tanki sloj gume (koferdam) koji pomaže u održavanju zuba suvim i čistim. Ovaj sloj štiti zub od bakterija, virusa i gljivica koje se nalaze u usnoj šupljini, omogućujući sterilnije uslove tokom tretmana.

Postupak tokom lječenja korijenskog kanala

Tokom samog tretmana korijenskog kanala, stomatolog prolazi kroz nekoliko ključnih faza kako bi očistio, dezinfikovao i zaštitio zub.

1.  Otvaranje zuba i uklanjanje pulpe: Stomatolog započinje postupak otvaranjem zuba kako bi pristupio unutrašnjosti i uklonio oštećenu ili inficiranu pulpu, koja sadrži živce i krvne sudove.

2.  Čišćenje i obrada kanala: Nakon uklanjanja pulpe, stomatolog temeljno čisti i obrađuje korijenske kanale, uklanjajući bakterije i oštećeno tkivo. Ukoliko je potrebno, stomatolog može aplicirati lijek unutar zuba kako bi eliminisao sve preostale bakterije.

3.  Punjenje i zaptivanje: Kada su kanali očišćeni, stomatolog ih puni gumenastim materijalom zvanim gutaperka kako bi se sprečile buduće infekcije. Nakon toga, zub se privremeno zatvara dok se ne pripremi konačna restauracija.

4.  Restauracija zuba: U većini slučajeva, nakon završetka tretmana, zub se mora trajno zatvoriti i ojačati. Najčešće se postavlja kruna ili trajna plomba kako bi se vratila funkcionalnost i izgled zuba.

Prednosti tretmana korijenskog kanala

  • Spašavanje prirodnog zuba: Tretman omogućava očuvanje prirodnog zuba, sprečavajući potrebu za vađenjem.
  • Sprečavanje daljih komplikacija: Ovaj tretman eliminiše infekciju i bol, sprečavajući širenje infekcije na okolna tkiva.
  • Dugotrajno rješenje: Uz pravilnu njegu, zub koji je prošao tretman može trajati cijeli život.

Oporavak i briga nakon tretmana

Nakon tretmana, moguće je da osjetite blagu nelagodu ili osjetljivost, što se može kontrolisati lijekovima protiv bolova. Tokom nekoliko dana nakon zahvata, pacijentima se savjetuje izbjegavanje žvakanja na tretiranoj strani i pridržavanje upustava stomatologa za oralnu higijenu. Takođe, stomatolog će preporučiti redovne kontrole kako bi se pratio proces oporavka.

Koliko traje tretman korijenskog kanala?

Tretman korijenskog kanala obično traje između 60 i 90 minuta po sesiji, u zavisnosti od složenosti slučaja. Ako zub ima više kanala ili je infekcija ozbiljna, postupak može trajati duže ili zahtijevati više posjeta stomatologu. U slučajevima kada je potrebno dodatno vrijeme za čišćenje infekcije ili liječenje dubljih problema u korijenu, postupak se može podijeliti na dvije ili više sesija. Većina pacijenata završi tretman u jednoj do dvije posjete, ali teži slučajevi mogu zahtijevati više vremena i naknadne preglede kako bi se osiguralo da je infekcija potpuno eliminisana.

Šta ako tretman korijenskog kanala ne uspije?

U rijetkim slučajevima, tretman korijenskog kanala može biti neuspješan. To se obično dešava ako sve bakterije nisu uklonjene ili ako dolazi do novog ulaska bakterija u korijenski kanal zbog lošeg zaptivanja zuba. Takođe, struktura korijenskih kanala može biti kompleksna ili teško dostupna, što otežava potpuno čišćenje. Ako je ta situacija, pacijent može iskusiti bol, oticanje i povratak infekcije. U takvim situacijama, stomatolog može preporučiti ponovni tretman korijenskog kanala ili apikotomiju – hirurški zahvat kojim se uklanja vrh korijena zuba kako bi se eliminisala preostala infekcija. U krajnjem slučaju, ako nijedan tretman ne uspije, može biti potrebno vađenje zuba kako bi se spriječilo daljnje širenje infekcije na okolno tkivo i kosti.

Šta izbjegavati nakon tretmana korijenskog kanala?

Nakon tretmana korijenskog kanala, potrebno je pridržavati se određenih uputa kako bi se osigurao uspješan oporavak i smanjio rizik od komplikacija:

1.  Izbjegavajte žvakanje na tretiranoj strani: Zub može biti osjetljiv ili privremeno plombiran. Preporučuje se izbjegavanje žvakanja tvrde hrane na toj strani dok se ne postavi trajna plomba ili krunica.

2.  Izbjegavajte tvrdu, hrskavu i ljepljivu hranu: Tvrda i hrskava hrana poput orašastih plodova ili čipsa može oštetiti zub prije nego što bude u potpunosti restauriran. Ljepljiva hrana, poput žvakaće gume ili karamele, može ukloniti privremenu plombu.

3.  Izbjegavajte vruća i hladna pića i hranu: Zub može biti osjetljiv na ekstremne temperature odmah nakon tretmana, pa se preporučuje konzumacija hrane i pića sobne temperature dok se osjetljivost ne smiri.

4.  Izbjegavajte pušenje i alkohol: Pušenje i konzumacija alkohola mogu usporiti proces ozdravljenja i povećati rizik od infekcija. Takođe, pušenje može smanjiti cirkulaciju u zubnom mesu, što otežava oporavak.

5.  Izbjegavajte fizičke aktivnosti koje povećavaju pritisak: Teške fizičke aktivnosti koje izazivaju povećan pritisak mogu izazvati nelagodu ili bol u tretiranom zubu, stoga je preporučljivo izbjegavati ih nekoliko dana nakon tretmana.

Troškovi tretmana korijenskog kanala

Cijena liječenja zuba zavisi od toga u kojoj fazi upale ili infekcije se započinje tretman. Takođe, zavisi i od toga da li zub ima jedan ili više kanala korijena, koliko posjeta je potrebno, koliko puta će se postaviti lijek u kanal. 

Za liječenje jednokanalnog korijena koje se završava u jednoj posjeti potrebno je izdvojiti 130KM. To podrazumijeva čišćenje pulpe, obradu i punjenje kanala korijena. U cijenu nije uračunata restauracija kruničnog dijela (plomba, navlaka ili nadogradnja).